מה היה קורה אילו מישהו היה קונה דומיין שקיבל ענישה מגוגל, ומפנה את כל העמודים שבו לאתר שלכם? כן, זה נקרה Negative SEO – פעולות זדוניות שנועדו להוריד אתכם בדירוגים או לגרום לאתר שלכם להיענש על-ידי גוגל או כל מנוע חיפוש אחר.

הפעולה הראשונה שהייתם וודאי עושים היא לעשות disavow (שלילה לכל קישור המגיע מדומיין מסויים, דרך ה- Search Console). הנה מקרה דומה שקרה כבר למישהו: איך לעצור דומיין אחר מלבצע הפניית 301 לאתר שלי?

גיליתי שמישהו ביצע הפניית 301 לאתר שלי.
fakedomain.com -> 301 redirects -> correctdomain.com

באמצעות פרטי הקשר שנמצאו על ידי שאילתה whois, אני כבר יצרתי קשר עם הבעלים של fakedomain.com וביקשתי ממנו להסיר את הפניית 301, אבל לא קיבלתי תשובה … אז אני חושב על דרך לפתור זאת בעצמי: מאחר שהשרת בו אני מאחסן משתמש ב- nginx – האם ישנה דרך לחסום או למנוע ממצב שכזה לקרות? ומה ההשלכות של הפניית 301 שכזו מבחינת SEO?

 

איך תגלו שמישהו ביצע הפניות 301 לאתר שלכם מאתר עם עונש?

יש כל מיני דרכים לגלות את זה. דרך אחת, המועדפת עליי, היא להכנס ל- MajesticSEO ובו לדו”ח New – שם תמצאו לינקים חדשים שהתגלו ואף טרנדים ומגמות בכמויות קישורים:

majesticseo increase in new links

תצלום המסך לעיל ממחיש דוגמה לעלייה דרמטית בכמות הקישורים החדשים לאתר מסוים. עלייה בכמות הקישורים אינה בהכרח מרמזת על מגמה שלילית של קישורים המופנים לאתר שלכם. יחד עם זאת, אם תראו שהקישורים הללו מגיעים מאתרים שלא קשורים לנישה שלכם וגם קישורים בעלי ערך נמוך או אפסי של TrustFlow – זה כבר סימן לדאגה. כלומר, עלייה דרמטית (שאינה קשורה לקמפיין חדש שאתם מריצים, פעילות מיתוגית או אופטימיזצייה לאתר שהחלה להראות אותותיה) ומגיעה מאתרים חלשים ולא רלוונטיים לתחום בו האתר שלכם עוסק היא דבר שאמור לעורר בכם חשד.

majestic seo bad link

במידה שאכן הקישורים בעלי אופי שלילי, השאלה הבאה היא: מאיפה מגיעים הקישורים הללו? אם נבחן את הדוגמה לעיל המשקפת קישור שמג’סטיק יכול להציג, נראה כי האתר get-free-mobile.ru מעלה יותר מידי נורות אדומות:

  • קישור מאתר רוסי לאתר ישראלי
  • Trust Flow  = 0 ו- Citation Flow = 10 – מדדים מאד בעייתיים. טראסט נמוך עם סייטשן גבוהה לרוב מרמז שהאתר הזה מקבל קישורים שלא שייכים לתחום שבו האתר עוסק אבל כמות קישורים גדולה. כתבתי על TrustFlow בהרחבה כאן
  • אם הנישה Arts לא קשורה לתחום בו האתר שלכם עוסק – זו גם עשויה להוות בעיה
  • sr= מרמז על סיריאל, וייתכן שזה קישור שהיה בעבר חלק מקמפיין של מכירת טלפונים סלולריים שלמישהו היה סיבה כלשהי לעקוב אחריה ולנטר אותה.

 

האם יש דרך למנוע מאתר עם ענישה לבצע הפניות 301 מאתר שקיבל ענישה לאתר שלכם?

מתוך סקרנות העלתי את השאלה “האם ניתן למנוע מאתר שקיבל עונש מגוגל לבצע הפניית 301 לאתר שלי ולהעביר אליי את העונש?” (קישור). בארי האנטר, תורם מוביל בקהילת Webmaster Central Help Forum השיב לשאלתי זו:

1) אני לא רואה דרך ‘לעצור את זה’ באמת

2) הטריק שצויין בקישור (לעיל) לא יעבוד. ראשית, בוטים לא שולחים Referer header בכל מקרה. שנית, דפדפנים, אם הם עוקבים אחרי הפניית ה- 301 יספקו את אותו Referrer בדיוק בעת ביצוע ההפנייה. כך שבכל מקרה אתה תקבל את הכתובת המקורית, ולא את הכתובת של האתר המפנה.

3) בכנות, אין לך מה לדאוג ממקרה שכזה. גוגל תהיה בטוחה שאתה הוא בעל הדומיין ובכוונה הפנתה אותו (והיא תתהה מדוע עשית זאת!) עוד לפניי שהיא תעביר את העונש לאתר שלך.

בעצם מה שבארי האנטר מציג זו תפיסה מאד מעניינת. לטענתו, גם אם יפנו אל האתר שלכם אתרים אחרים עם עונש, גוגל לא תעביר סתם כך את העונש לאתר שלכם. כך שלהבדיל מהעברה של כוח חיוני בביצוע הפניית 301 מאתר חזק לאתר שלכם, במקרה של אתר “חולה” גוגל לא תעביר את העונש ממנו אליכם גם אם ניסו לעשות לכם תרגיל מלוכלך שכזה בזדון.

 

אודות המחבר

SEO Expert at 888 Holdings

עופר לנגר, בוגר תואר שני באוניברסיטת ת"א בפקולטה לתקשורת, כיום משמש בתפקיד SEO Expert בחברת 888 אחזקות, כמי שאמון על אסטרטגיית ה- SEO של הארגון. בעבר היה VP of SEO Services ב- Angora Media Group. במסגרת תפקידו כמנהל תחום קידום אורגני, היה אחראי על קידום תאגידים כמו תנובה, דואר ישראל, תאגיד התקשורת בינת, מיטב דש, אמריקן לייזר, השף הלבן ועוד.