הרעיון למאמר הזה התחיל בוויכוח במשרד על העברת כוח בין קישורים בין עמוד לעמוד, והדיון הסוער סחף אותי לחקור לעומק כמה שאלות שאנסה להציג עבורן הסבר יותר מקיף במאמר זה: איך בדיוק ניתן להשתמש במיץ קישורים (כוח קישורים) לקידום נכון יותר של עמוד על ביטוי מסוים במנוע החיפוש? איך לסחוט אנקור טקסט (ביטוי המעביר את הקישור) בצורה הטבעית ביותר כדי שגוגל תקדם בצורה אופטימלית את העמוד? ומה כל זה קשור ל- Semantic SEO? לפניכם 14 טכניקות לסחיטת כל המיץ מהקישורים שלכם!

חשוב לציין שבמאמר זה לא אתייחס לכל מיני נושאים עתיקים כמו PageRank Sculpting כי נס ליחו של המדד הזה מן העולם. כמו-כן, לא אתייחס רבות לסמכות העמוד כי ברור שכוחו של הקישור חזק יותר כאשר סמכות העמוד גדולה יותר. יתרה מכך, למרות שיש הבדל בין כוח שעובר דרך קישור לעמוד פנימי לבין זה שעובר דרך קישור לעמוד/אתר חיצוני – לא אתייחס לכך במאמר כי זה נושא שלם שיש להקדיש לו מאמר נפרד. יתרה מכך, ה”חוקים” שחלים על קישור שאתם מוציאים מחוץ לאתר שלכם הרבה יותר מחמירים מאשר אלו החלים על קישורים פנימיים.

מה זה מיץ קישורים?

“מיץ קישורים”, כך הגדירה Laura Atwell, “הוא מונח המשמש להסביר את הכוח היחסי שכל קישור יכול להעביר לעמוד הבא”. קישורים מעבירים “מיץ”/כוח לעמוד אליו הם מקשרים והכוח הזה הוא השלכה או תוצאה של כמה מרכיבים. אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר הוא סמכותו של האתר ממנו הקישור יוצא, ומכאן נשאלת השאלה המרתקת ביותר בעיני – האם ניתן להשפיע על כוחו של מיץ הקישורים על ידי פקטורים נוספים? אם כן, מהם?
אני אעשה לכם ספויילר קטן: ברור שיש פקטורים שמשפיעים על כוחו של הקישור (מלבד סמכות האתר המקשר). פקטורים אלו יהווה את נושא הדיון במאמר זה.

הנה אינפוגרפיקה שכיום כבר אינה רלוונטית (כי היא מפספסת המון פקטורים חדשים), אבל אני מציג אותה כאן כי היא מסבירה לנו איך היו מבינים “פעם” את הזרימה של של מיץ הקישורים:

מיץ קישורים

כאמור ישנם כמה פקטורים המשפיעים על כוחו של הקישור, כמו סמכות העמוד המקשר וכמות הקישורים המופיעים באותו עמוד שממנו אתם מקשרים. רק לשם הדוגמה, קישור מאתר YNET (אתר סמכותי) – יהיה לו יותר “מיץ קישורים”, אמנם אם באותו עמוד מקשר יהיו 200 קישורים נוספים לכל קישור יהיה הרבה פחות כוח. למעשה, הכוח שעמוד מסוים מעביר מתחלק בין הקישורים היוצאים מאותו עמוד.

 

מהם הפקטורים המשפיעים על כוחו של קישור?

מאחר שברשת פזורים עשרות מאמרים (עידן בן אור כתב על קישורים טבעיים מאמר מצויין) על הפקטורים החיצוניים (אוף סייט) המשפיעים על כוחו של הקישור, כאן אתייחס בעיקר לפקטורים הפנימיים (און סייט) – או אם תרצו הרטוריים/לינגוויסטיים – המשפיעים על כוחו של קישור:

 • סמכות העמוד (הסבר צוין לעיל)
 • כמות הקישורים בעמוד שממנו יוצא הקישור (הסבר צוין לעיל)
 • מיקום בהיררכיה – ככל שהעמוד ממוקם במיקום גבוה יותר בהיררכיה של האתר הקישור מעביר דרכו יותר כוח
 • רלוונטיות טקסט העוגן (Anchor Text) לתוכן העמוד – ככל שהביטוי בו השתמשתם יותר רלוונטי לתוכן העמוד, כך הקישור יעביר יותר כוח. לדוגמה: במאמר העוסק ב”תזונה נכונה” (דוגמה בקישור), כל קישור המשתמש בטקסט עוגן הרלוונטי לנושא המאמר יהיה הרבה יותר חזק.
 • רלוונטיות טקסט העוגן (Anchot Text) לנישת האתר – ככל שהביטוי בו השתמשתם יותר רלוונטי לנישת האתר, כך הקישור יעביר יותר כוח. לדוגמה:
יכולתי להתייחס כאן לכמה וכמה דוגמאות. אבל בעיקר חשוב להדגיש שקישורים המכילים ביטויים רלוונטיים, יהיו חזקים יותר כאשר תוכן העמוד ונישת האתר בעלי קשר חזק יותר לטקסט העוגן.

יכולתי להתייחס כאן לכמה וכמה דוגמאות. אבל בעיקר חשוב להדגיש שקישורים המכילים ביטויים רלוונטיים, יהיו חזקים יותר כאשר תוכן העמוד ונישת האתר בעלי קשר חזק יותר לטקסט העוגן.

 • אורך טקסט העוגן – ככל שאורך הביטוי המוציא את הקישור ארוך יותר, כך הכוח שגוגל מעניקה לכל מילה ומילה חלש יותר. הנה דוגמה לשימוש בביטויים, שיעבירו יותר כוח לעמוד הבא:

מעביר יותר מיץ קישורים

יחד עם זאת, חשוב להסתייג מהדוגמה הזאת ולומר ששימוש בביטויים מדויקים בצורה לא פרופורציונלית, עשוי לעיתים לעשות דווקא את הפעולה ההפוכה.

 • רלוונטיות העמוד המקושרRand FishKin ציין באחד מסשנים ה- Whiteboard Friday שלו, שככל שטקסט העוגן יותר רלוונטי לעמוד המקושר, כך הקישור יהיה יותר חזק. אפשר להסתכל על כך משני אספקטים.
  • הגולש – לדוגמה: אם הגולש לחץ על טקסט העוגן “ביטוח צד ג לרכב” אבל הועבר לקישור בעמוד הבית של אתר המכיל עשרות ביטוחים, ייתכן שהוא ינטוש את העמוד. ואז הקישור החטיא את מטרתו – לתת מענה למה שהגולש רצה.
  • מנוע החיפוש – לדוגמה: אם תוכן העמוד “ביטוח צד ג” יהיה לא רלוונטי לטקסט העוגן המקשר, כוחו יהיה חלש יותר.
 • תנודתיות טקסט העוגן (Fluctuation of Anchor Text) – תמיד בקהילת ה- SEO מדברים על גיוון, קרי, שימוש בביטויים קרובים בווריאציות שונות: “קידום אתרים”, “בקידום אתרים”, “SEO”, “קידום אתרים אורגני”. תנודתיות היא שימוש מכוון בביטויים שמונעים ממנוע החיפוש לראות באתר המקודם כאתר שעושה Over Optimization. עוגני טקסט אלו יכולים להיות:
  • אזכורים – שימוש בשם האתר או בכתובות כטקסט העוגן, לדוגמה: “סרצ’י”, “Searchi”, “searchi.co.il”, “a31897-tmp.s391.upress.link”, ….
  • ביטויי זנב ארוך – שימוש בביטויים שקשורים לביטוי הליבה של העמוד, לדוגמה: “קידום אתרים אורגני בגוגל”, “בלוג קידום אתרים SEO”,…
  • ביטוים סמנטיים (ממליץ לקרוא את המאמר על Semantic SEO) – ביטויים שלא בהכרח יש להם בכלל נפח חיפושים, אך הם קשורים לשדה הסמנטי של המאמר.
  • שילוב ביטויים גנריים – שימוש בביטויים כלליים שלא בהכרח תורמים למטרות הקידום של האתר, לדוגמה: “לבלוג קידום אתרים לחצו כאן”
SEMANTIC SEO

דוגמה לשימוש בביטויים מעולם קידום האתרים הסמנטי שאין להם נפחי חיפוש, אבל הם קשורים לעולם הביטויים המופיע במאמר ממנו לקוח תצלום המסך

 • חוק הראשוניות – אם יש בעמוד מסוים 2 קישורים המפנים לאותו עמוד, גוגל הולכת להתעלם – או לא להחשיב או לא להעביר כוח – דרך הקישור השני אלא רק דרך הקישור הראשון. לדוגמה: “ברוכים הבאים לעמוד האודות של אתר שקר-כלשהו-עם-המון-מתכונים, אתר המתכונים הגדול בישראל. האתר מגיש לכם מידי יום מתכונים חדשים ומובחרים מידי טובי השפים בישראל. הכנסו לעמוד הבית שלנו וגלו עשרות מתכונים נפלאים, טעימים ובריאים.” בדוגמה המפוברקת הזו, הקישור הראשון יעביר את הכוח, והקישור השני לא.
 • סוג הקישור – לקישור היוצא מטקסט יש יותר כוח מאשר לקישור היוצא מתמונה. גוגל תשתמש ב- Alt Text של התמונה על מנת להבין במה התמונה עוסקת, אבל הכוח של הטקסט הזה יהיה יותר חלש, וגם לא תמיד גוגל תשתמש בסממן הזה. לעיתים גוגל תשתמש בטקסט המקיף (Surrounding Text), שהוא הטקסט הנמצא מעל או מתחת לתמונה, ולעיתים היא תשתמש בטייטל של המאמר על מנת להעריך מה קורה בתמונה. טכנולוגיות מתקדמות שנוסו בשנתיים האחרונות מצביעות על כך שבעתיד גוגל תצליח להבין לבד מה מופיע בתמונה וייתכן שאף היא תשתמש בטקסט הזה כאנקור טקסט לתמונה. מבחינת גוגל זו אלטרנטיבה טובה אף יותר על מנת להימנע ממצבים שבתמונה מופיע חתול והביטוי המופיע ב- Alternative Text הוא משהו אחר המשמש רק לקידום אתרים.
 • Semantic Anchor Text – ככל שטקסט העוגן יותר רלוונטי וקשור לנושא המופיע בטקסט המקיף אותו, ובנוסף ככל שטקסט העוגן יותר קשור לנושא המאמר כך הקישור חזק יותר. קחו לדוגמה שני מקרים:

דוגמה לתוכן סמנטי

בדוגמה תוכלו לראות שני מאמרים. המאמר הימני, הוא עמוד הלקוח מאתר ממשלתי ובו מופיעים הביטויים “אובמה”, “נשיא” ו”פוליטיקה”. המאמר השמאלי, לקוח מבלוג של אתר מטיילים ומכיל את הביטויים “אובמה”, “טיול” ו”חוף מזרחי”. קישור שיצא מהביטוי “אובמה” או “ברק אובמה נשיא ארצות הברית” יהיה חזק יותר בעמוד השמאלי בדוגמה זו. יש לכך סיבות רבות, אך אחת מהן היא עצם העובדה שהביטוי “אובמה” – יש לו קשר חזק יותר לעולם הסמנטי במקרה הראשון.

 • אלמנטים קשורים – ככל שיש יותר אלמנטים (HTML Elements) שעושים שימוש בביטויים הקשורים לטקסט העוגן כך הכוח המועבר דרך אותו קישור יהיה חזק יותר. דוגמאות לאלמנטים שיכולים לעשות שימוש בביטויים קשורים:
  • <TITLE>
  • <ul>
  • <li>
  • <table>
  • <blockquote>
  • <H1>..<H6>
  • <figcaption>
  • <strong>
  • <mark>
  • <ועד….. 🙂 >
 • טבעיות הקישור – כמו שציין עידן בן-אור, במאמרו “איך מקשרים בטבעיות? כמו שמדברים.” ככל שהקישור יהיה טבעי יותר, ודומה יותר לאופן שבו בני אדם מדברים, כך הוא יהיה פחות מחשיד בעיני מנוע החיפוש ויותר נכון עבור הגולש.
 • מרחק הביטוי מתחילת טקסט העוגן – בכוונה התייחסתי לסעיף הזה בסוף כי הוא מבוסס על ניסיוני האישי ורמזים שונים ועדכניים שמצאתי ברשת. ככל שטקסט העוגן המקשר ארוך יותר, הביטויים המופיעים לקראת סופו מעבירים כוח חלש יותר לעמוד המקושר, בעוד שהביטויים המופיעים בתחילת טקסט העוגן מעבירים יותר כוח לעמוד המקושר. דוגמה:
  • קידום אתרים אורגני במנוע החיפוש של בינג” – רק לשם הדוגמה גוגל תבין שהביטוי היותר משמעותי בהעברת כוח הוא “קידום אתרים” והביטוי “בינג” פחות.

 

במאמר הזה התייחסתי ל- 14 פקטורים, שעוסקים בעיקר בפן הרטורי והלינגוויסטי של קישורים. אני מקווה שהצלחתי לשפוך יותר אור על הנושא, שעם הזמן הופך ליותר ויותר משוכלל. אם יש לכם פקטורים נוספים שתרצו לשתף את קוראים הבלוג אני בהחלט אשמח שתציינו זאת כאן למטה.

אם העשרתי אתכם במשהו חדש, ולדעתכם המאמר יוכל לעזור לחברים שלכם, אשמח שתשתפו בפייסבוק ותתייגו @חדשות קידום אתרים – Searchi.co.il

שיהיה לכם יום מלא בטראפיק ! 🙂

 

אודות המחבר

SEO Expert at 888 Holdings

עופר לנגר, בוגר תואר שני באוניברסיטת ת"א בפקולטה לתקשורת, כיום משמש בתפקיד SEO Expert בחברת 888 אחזקות, כמי שאמון על אסטרטגיית ה- SEO של הארגון. בעבר היה VP of SEO Services ב- Angora Media Group. במסגרת תפקידו כמנהל תחום קידום אורגני, היה אחראי על קידום תאגידים כמו תנובה, דואר ישראל, תאגיד התקשורת בינת, מיטב דש, אמריקן לייזר, השף הלבן ועוד.