מיקומים בגוגל זה שם המשחק, והמרדף אחר עיניהם של לקוחות פוטנציאליים וכניסות הגולשים הם ה- Holy Grail, אותו גביע קדוש אליו כולם כמהים. לכל בעל אתר יש רצון לזכות בחשיפה גדולה יותר ובתשומת לב רבה ככל הניתן, יחד עם זאת אחת הבעיות שכל בעל אתר מתמודד עימן היא שינויים שחלים במיקומים של האתר שלו – בעיקר ירידות קיצוניות – שינויים שהוא פשוט לא מצליח להסביר. לכן המאמר הפרקטי הזה, הופך חיוני לכל מי שבבעלותו אתר ורוצה להבין כיצד לחזור למיקום ההתחלתי-הטוב שלו ואף לשפר אותו בעמוד תוצאות החיפוש. במאמר זה אפרט על כל אחד מהנושאים הבאים:

 1. מה זה פלאקס (Flux)? ומה ההבדל בינו לבין תנודתיות רגילה במיקומים?
 2. מהן הסיבות לתנודתיות במיקומים?
 3. איך פתרתי בעיה חמורה של שינוי במיקומים?

מאחר שאני לא אוהב הקדמות ארוכות ומייגעות – או אם תרצו “מאמרי קידום אתרים” – בואו נצלול הישר לשורש העניין!

 

מה זה פלאקס (Flux)? 

פלאקס (Flux), או בעברית “תנודתיות”, הוא חלוקה מחדש של דירוגי תוצאות החיפוש המתרחשת לפני שמנוע החיפוש עדכן את בסיס הנתונים שלו. הביטוי “פלאקס” (Ranking Flux) הוא למעשה קיצור של הביטוי “Fluctuation” (תנודתיות). דוגמה טובה ל- Flux היא כאשר אתם מריצים חיפוש על שאילתה מסוימת בגוגל ופעם אחת מופיע עמוד אחד כמדורג בתוצאות החיפוש בעמוד הראשון, ובפעם השנייה (לפעמים גם מיד לאחר מכן) יופיע עמוד אחר מהאתר שלכם על אותה שאילתת חיפוש, ולעתים גם בדיוק באותו מיקום. דוגמה נוספת ל- Flux היא כאשר אתם מריצים חיפוש על שאילתה מסוימת בגוגל ופעם אחת מופיע עמוד אחד כמדורג בתוצאות החיפוש בעמוד הראשון, ובפעם השנייה (לפעמים גם מיד לאחר מכן) יופיע בכלל סאב-דומיין אחר שלכם או אתר אחר שלכם השייך לאותו מותג אך במדינה אחרת (מקורות לקריאה נוספת: Webcy,  Digital Point Forum, CognitiveSEO)

 

מהן הסיבות לתנודתיות במיקומים?

לפני הכל, חשוב להבין שתנודתיות במיקומים היא לא בהכרח תוצאה של פלאקס. תנודתיות היא תופעה טבעית ביותר במנועי חיפוש, שבה האתר יכול לעלות או לרדת מסיבות אותן אפרט בהמשך. ניתוח של תנודתיות במיקומים היא אחת התופעות המרתקות ביותר בעיני, והיא מזמינה את בעל/ת האתר או מקדם/ת האתר לנסות להתחקות אחר השינויים במטרה להבין איפה ניתן לשפר והיכן ניתן לבצע אופטימיזציה. המקורות הטובים ביותר, לדעתי, למעקב אחר שינויים אלגוריתמיים הם Algoroo, ו- MozCast.

לחצו להגדלה:

בינויים במיקומים בגוגל algoroo

תצלום המסך שלפניכם מציג שינויי במדד DailyRoo, שמסייע למקדמי אתרים להבין אילו “תנודות טקטוניות” או “שינויים ססמוגרפיים” חלו באתר. הנה תקציר השינויים:

 • 15 בדצמבר (באדום, עם DailyRoo של 3.24)
 • 1 בפברואר (בצהוב, עם DailyRoo של 2.59)
 • 8 בפברואר (בצהוב, עם DailRoo של 2.75)

האתר מאפשר לעשות Drill Down עד רמת הנישה (למשל: הימורים, ספורט, אופנה, ביטוח וכו’.) כאשר אני ניגש כל בוקר להביט במדדים, אני זוכר במקביל להסתכל על אותה נישה באתרים שלי על מנת לוודא שהמדד משקף נאמנה את המציאות בשטח. לרוב, התוצאות אכן משקפות את השינויים החלים באתרים שלי.

אגב, לכשנשאל ג’ון מולר, בינואר 2017 מה דעתו על כל אותם כלים למדידת שינויים ותנודות במנוע החיפוש, השיב:

זה ככל הנראה כמה טסטים שאנחנו מריצים במקביל, וייתכן שכלי הבדיקה נתקל בכמה שאילתות שבדיוק עולות על אלה עליהן אנו עורכים את השינויים“.

כלומר, הוא לא פסל את דיוק הכלים הללו, אלה הוא הצביע על תופעה הגיונית שבה גוגל עורכת ניסויים שונים בכמה מקומות במקביל, וייתכן שכלי כזה או אחר עלה על הניסוי הזה והראה שינויים קיצוניים במיקומים או תנודתיות גבוהה, אך אין זה אומר שהשינוי הזה הוא נכון בכל זמן ובכל מקום.

 

אם כן, מהן הסיבות לתנודתיות במיקומים?

 

א. שינויים אלגוריתמיים

שינויים אלגוריתמים וביניהם “עדכון הפנדה”, “פינגווין” וגם שינויים רוחביים המשפיעים על עמוד תוצאות החיפוש כמו “Mobile First Index” או “Rank Brain” יוצרים – בין אם נרצה ובין אם לאו – טלטלה באינדקס של גוגל. אם חושבים מחוץ לקופסה ומהרהרים פילוסופית על הנושא, תנודתיות עקב שינויים אלגוריתמיים משולים לילד שלומד ללכת בפעם הראשונה – בהתחלה קצת עקום, אולי לא ממש יציב אבל בסוף מתקבע ומתיישר עד השינוי האלגוריתמי הבא. הגרף הבא של Advanced Web Marketing מציג את התנודתיות בין מיקומים 1-50, עבור אתרים שחוו תנודתיות (עלייה או ירידה) של 5 מיקומים בטווח של 6 החודשים האחרונים בעמוד תוצאות החיפוש באנגליה:

לחצו להגדלה

שינוי במיקומים בגוגל

 

ב. טסטים ארעיים

למי שעוקב צמוד אחר פורום המוצרים של גוגל, מכיר את ה”דרמות” מאחורי הקלעים של תעשיית ה- SEO. לעיתים גוגל עורכת כל מיני בדיקות על נישה מסויימת ועל שאילתות מסוג מסוים. לרוב, ניתן להבין שגוגל עורכת טסט על-ידי שינויים מידיים בתוצאות על אותה שאילתה בדיוק. פעם אחת אתם תראו שעבור אותה שאילתה גוגל דירגה את האתר שלכם בתוצאה 5 ואם תריצו את אותה שאילתה בדיוק מיד לאחר מכן אתם תראו שהאתר שלכם כלל לא מופיע בעמוד תוצאות החיפוש. אלו, כאמור, טסטים שגוגל עורכת. הדוגמה הבאה מציגה שינויים דרמטיים בשעות שונות של היום באתר cheapflights.co.uk עבור הביטוי “thailand flight” (לא בהכרח טסט אלא שינויים דרסטיים ומיידיים במיקומים בשעות שונות של היום):

לחצו להגדלה

שינויים במיקומים בגוגל - chipflights

 

ג. תחרות

הסיבה השכיחה ביותר לתנודתיות נובעת מתחרות. זה שם המשחק. פרמטר שעדיין משחק תפקיד מאד משמעותי במשחק הזה הוא קישורים. עם כל ההנחיות של גוגל “ליצור תוכן שהגולשים שלכם ירצו לשתף”, עדיין אתר עם קישורים מאתרים אמינים (High Domain Authority, High Trust Flow), וריבוי של קישורים מאתרים חזקים (High Citation Flow) יהוו פרמטרים משמעותיים שיטו את הכף לטובת האתר שלכם בתחרות על ליבה של גוגל. ציונים גבוהים בפרמטרים החשובים הללו  (או בפרמטרים מקבילים מתכנות ניתוח אחרות) בזמן יחסית קצר, יצרו תנודתיות גבוהה בתוצאות לטובת האתר שידע להשיג את הקישורים עם הערכים הגבוהים ביותר, כמובן עם Trust Ratio השואף לספרה 1. הסבר כל המושגים בשורות הבאות >>

 

ביאור הטרמינולוגיה:

על ההבדל בין Trust Flow לבין Citation Flow

 • Trust Flow – מדד השייך לתכנת הניתוח MajesticSEO, הוא מדד המבוסס על איכות בסקאלה שבין 0-100. מג’סטיק מנטרת אתרים ובוחנת אותם על סמך ביקורת ידנית ואוטומטית. המדד בוחן את הקישורים המגיעים לאתר ואת הנישה אליה הם קשורים. לדוגמה, אתר בתחום הבריאות המקבל לינקים מנישת הפיננסיים יזכה ככל הנראה לציון נמוך במדד. אתר המקושר לאתרים אמינים – כאלו שקיבלו קישורים מאתרים עם ציון גבוה, יזכה גם הוא בציון גבוה, בעוד אתר עם קישורים מאתרים שקיבלו ציון נמוך במדד, יזכה גם הוא לציון נמוך. “Trust Flow הוא מספר המנבא כמה אמין עמוד מסוים בהתבסס על איך אתרים אמינים נוטים לקשר לשכנים אמינים”.
 • Citation Flow – מדד מיוצג על ידי “מספר המנבא עד כמה עשויה להיות משפיעה כתובת URL מסוימת, בהתבסס על כמה עמודים מקשרים אליה”. בשונה מ- Trust Flow, מדד זה בוחן יותר את כמות הקישורים, ולא את הנישה. כך לדוגמה, אתר המקבל המון קישורים מאתרים שונים בנישות שונות, עשוי לקבל ציון גבוה במדד זה.
 • Trust Ratio – כפי שתוצג הנוסחה בהמשך, הוא מדד הבוחן מהו היחס בין כמות האתרים המקשרים לעמוד מסוים שהינם גם מהנישה של הדומיין לבין כמות כל הקישורים שהאתר מקבל. “העיקרון שעומד מאחורי נכונות מדד ה- Trust Ratio הוא שכאשר Citation Flow גבוה ו- Trust Flow נמוך, משמעות הדבר שאותו עמוד נבדק מקבל קישורים עם הרבה מיץ [מיץ קישורים] או כוח אבל עם אמינות מאד נמוכה לאותם קישורים. לרוב, משמעות הדבר היא שהאתר השיג קישורים מאיזורים “ספאמיים” ברשת שאינם מקושרים לאתרים סמכותיים. לעומת זאת, אם לאתר יש ציון גבוה במדד ה- Trust Flow וציון נמוך במדד ה- Citation Flow, משמעות הדבר היא שקישורים המצביעים על העמוד הם מאד אמינים”, אך איך לו הרבה קישורים שכאלה. לכן המצב האידיאלי הוא להשיג ציונים גבוהים בשני המדדים הללו ושהציון הזה ישאף כמה שיותר קרוב ל- 1; משמעות הדבר במקרה הזה הוא שיש הרבה אתרים אמינים שמקשרים לעמוד הנבדק, וגם אותם אתרים קשורים לנישה שבו הדומיין עוסק.

Trust Ratio = Trust Flow / Citation flow

TR → 1

 • שאלה השאלות: מהו הציון הטוב ביותר? קצת מצחיק, אבל התשובה היא שהאתר google.com זוכה לציון Trust Flow של 99, וגם Citation Flow של 99. בארץ, ניסיוני לימד אותי שבאתר טוב הממוצע נע בין 20-30, אתרים ממש חזקים 50-60 (ynet.co.il = 60/52) באנגליה ובארצות הברית אתרים טובים – אפילו יותר (cnn.com = 93/89).

 

אני ממליץ לכם לקרוא את המחקר המלא של Kissmetrics. בנוסף, אני מצרף כאן את הטבלה של Search Engine Land כי הם התאמצו להקל על השיתוף שלה:
Search Engine Land Periodic Table of SEO Success Factors

ד. האתר שלכם מטרגט את אותו ביטוי על כמה עמודים

ניסיוני לימד אותי, שהרבה פעמים אתר מסוים מטרגט שני עמודים על אותו ביטוי. תופעה זו חלה בעיקר בשני מקרים:

  1. שינוי בפוקוס – המקרה הראשון הוא כאשר בעלי עסקים קטנים מחליפים כל כמה חודשים חברת SEO, וכל פעם שנכנסת חברה חדשה מקדם האתר (מנהל הפרויקט) מחליט על דעת עצמו לתת את הפוקוס על עמוד אחר. השינוי בפוקוס לא מוחק את ההיסטוריה-הקישורית של אותו עמוד; ופתאום גוגל מתחילה לדרג על ביטוי מרכזי עמוד חדש. הדבר הזה יוצר סיטואציה של שני עמודים באותו אתר שמתחרים על אותו ביטוי. באופן טבעי, השינוי הזה גורם לתנודתיות במיקומים: פעם אחת עמוד אחד יופיע בתוצאות החיפוש, ופעם אחרת עמוד אחר יופיע בתוצאות החיפוש על אותה שאילתה נתונה.
  2. חוסר מודעות – המקרה השני הוא כאשר בעל העסק מקדם את האתר שלו בעצמו, על ידי כתיבת תוכן שרירותית. כשזה המקרה, לעתים בעל האתר יוצר בעצמו תוכן ללא מודעות, וללא הבנת החשיבות של תעדוף מאמרים מסוימים על פני אחרים. כתוצאה מכך, בעל האתר כותב הרבה תכנים שהינם דומים זה לזה במהות, באופי התכנים; דבר שגורם לגוגל – ולמנועי חיפוש בכלל – להתבלבל: איזה מאמר חשוב יותר ממשנהו?

כאן המקום להסביר את אחד המושגים החשובים ביותר בקידום אתרים מבוסס תוכן – Pillar Content.

 

מהו Pillar Content?

“תוכן תומך” או “תוכן הליבה” (Pillar Content), לפי Eric Sui, מוגדר כ”סדרה של מאמרים שמייצגים את התוכן הטוב ביותר שיש לאתר להציג. אלו המאמרים אליהם תפנו מבקרים, כאלו שיהיו רלוונטיים למבקרים שלכם גם בעתיד – גם הרבה אחרי שכבר פרסמתם אותם”. כפי שנכתב באתר writehacked, “תוכן תומך הוא לב ליבו של תוכן מקוון ומוצלח – התוכן שפחות או יותר מסכם מה שיש לכם להגיד מעתה ועד קץ הזמן”. צריך לחשוב על תוכן תומך, כעמודי הבניין שעליו אתם מניחים את כל שאר שכבות החומר, הקומות והגג.

pillar content

 

כעת ניגש לחלק החשוב ביותר במאמר בו אסביר על מקרה עמו אני התמודדתי, אך המטרה היא לתת לכם כלים לאתר ולפתור בעיות של תנודתיות קיצונית במיקומים.

 

איך פתרתי בעיה חמורה של שינוי במיקומים?

תחילה אציג את שתי הדוגמאות (יש ללחוץ על התמונות בהמשך להגדלה).

 

א. תנודתיות בין מיקומי 2 עמודים באותו אתר

במקרה הראשון ניתן לראות שבאתר קיימים שני עמודים:

 • עמוד תגית – המרכז מספר מאמרים החולקים את אותה תגית (“תשובות-ישירות”)
 • מאמר – עמוד העוסק כל כולו בנושא “תשובות ישירות”. זה העמוד שנרצה שיקדם את הביטוי.

כפי שניתן לראות, במקרה זה שני העמודים מתחרים על אותו ביטוי. אך כאשר עמוד המאמר לא מטורגט מספיק טוב, גוגל נוטה להתבלבל ולהחליף ביניהם כאשר הגולשים יחפשו את הביטוי “תשובות ישירות”. מאחר שעמוד התגית הוא עמוד חלש יחסית בטרגוט שלו (אין בו תוכן ייחודי אלא תקצירי מאמרים שהופיעו כבר במקום אחר באתר), המיקום שהעמוד יזכה לו הוא מיקום נמוך הנע בין 37-50, בין עמוד רביעי לחמישי בתוצאות החיפוש.

 

לחצו להגדלה:

flux example 1

ולעיתים אף הייתה מתקבלת התוצאה הבאה:

fluctuation example

מה מקור הבעיה?

הבעיה במקרה הנדון נבעה מטרגוט לא יציב דיו של העמוד שאמור לקדם את הביטוי המרכזי. בסעיף ג’ אסביר איך בדיוק ניתן לתקן זאת.

 

ב. פלאקס בין 2 אתרים (דומיין וסאב דומיין) שיש בינם קשר

במקרה השני, 2 אתרים (דומיין וסאב דומיין) מתחרים על המיקומים עבור אותו ביטוי:

 • סאב-דומיין – זה העמוד הרלוונטי ביותר לביטוי “קורס SEO”
 • עמוד מאמר – זה מאמר שאמור להיות מוגדר כ”תוכן מחזק” את ה-“Pillar Content” של הסאב-דומיין. כלומר, המאמר אמור לספר על קורס קידום אתרים המתואר בהרחבה בעמוד הבית של הסאב-דומיין, ולהוציא אליו קישור שיחזק אותו.

לחצו להגדלה:

flux example 2

מה מקור הבעיה?

הבעיה במקרה הנדון נבעה מתופעה שכיחה המתרחשת כאשר לא נעשית אבחנה ברורה בין “תוכן מחזק” ל-“Pillar Content”, אותם עמודים שגוגל מכנים YMYL – Your Money or Your Life.

“סוגי עמודים שעשויים להשפיע על אושרם, בריאותם או רווחתם של הגולשים”.

למעשה לעמודים אלו יש חשיבות דואלית: הם גם מהווים את מהות המסר שהאתר מעביר (המסר שלכם כבעלי אתרים לעולם) ובה בעת עשויים להשפיע על המבקרים באתר שלכם (לתת אמון, לרכוש ולחזור שוב).

your money or your life

 

ג. אילו פעולות יש לנקוט כדי לתקן את בעיית התנודתיות במיקומים?

FLUX STAGES

 1. לזהות את התאריך בו חלה הירידה הכי דרמטית – כפי שניתן לראות בדוגמה הראשונה, התאריך הראשון בו חלה הירידה המשמעותית ביותר היה ה- 10 בפברואר 2017, בו חלה הידרדרות של למיקום 37 מהמיקום הראשון.זיהוי התאריך הראשון של ירידה במיקומים בגוגל
 2. לאתר את שני העמודים העיקריים ביניהם גוגל מתבלבלת – בשני תתי-הפרקים הקודמים (א’ & ב’) הסברתי מהו מקור הבעיה. לעתים, כאשר גוגל מתבלבלת בין יותר משני עמודים, מומלץ לבדוק האם הותקן פלאגין המשפיע רוחבית על כל עמודי האתר.

2.1. תיקון בעיית תוכן לא מטורגט – המקרה הראשון הוא מקרה קלאסי שבו יש התוכן שרציתם שיהיה מקודם לא מקבל את תשומת הלב של גוגל בגלל טרגוט חלש. שינויים אפשריים בעמוד:

(*) טייטל: “מחקר התשובות הישירות – השוואה בין ישראל לאנגליה | סרצ’י”

(*) H1: כותרת המאמר תקוצר, ותמקם את ביטוי הליבה בתחילתה. למשל: “מחקר: עד כמה חדרו תשובות ישירות לעמוד התוצאות? השוואה בין ישראל לאנגליה”

(*) H2: “מהן תשובות ישירות?” כך אולי תזכו גם ב- Direct Answer Box

2.2. תיקון בעיית “תוכן מחזק” העולה בחשיבותו על “Pillar Content” – במקרה השני, מאחר שלאתר searchi.co.il יש יותר וותק, הרבה יותר קישורים והרבה יותר סמכות – גוגל העניקה לא בכדי הרבה יותר כוח לעמודים שבו, על-פני העמוד הראשי של הסאב-דומיין; ועקב כך, תוכן שאמור היה לחזק את העמוד הראשי של הסאב-דומיין קיבל תעדוף-מיקומי עבור אותה שאילתה בדיוק. הזיגזוג בין המיקומים של שני העמודים בעמוד תוצאות החיפוש שיקף בדיוק את הבעיה הזו. ניתן להציע מספר פתרונות לבעיה הזו, אני בחרתי את הפתרון שהיה בעיני אידאלי בהינתן מצב דברים זה. כדי “ללמד מחדש” את מנוע החיפוש מה העמוד המועדף עלי בביטוי “קורס קידום אתרים” שיניתי את כל הקישורים הפנימיים כך שיצביעו על הסאב-דומיין ולא על ה”תוכן התומך”. נשאלת השאלה: האם שינוי קישורים הרבה אחרי שהם נוצרו, לא עשוי לתת לאתר שלי עונש? התשובה בשתי מילים: ממש לא. התשובה ביותר משתי מילים: ממש לא, שינוי היעד של קישורים יכול להיות מסוכן כאשר מדובר בקישורים חיצוניים. שינוי היעד של קישורים פנימיים, הוא כמו לומר למנוע החיפוש: “פעם היה לי תוכן טוב והמיקום שלו היה X, עכשיו יש לי תוכן עוד יותר טוב והמיקום שלו הוא Y”. פשוט כמו שזה נשמע.

2.3. תיקון בעיית מינוף היררכיה (לא הופיע בשתי הדוגמאות לעיל) – אמנם בעיה זו לא הופיעה בשתי הדוגמאות לעיל, אמנם היא בעיה שכיחה וראיתי מקום להתייחס אליה. כאשר עמוד אחד מקבל תעדוף על פני עמוד אחר, חשוב מאד שתבדקו מה המיקום ההיררכי של שני העמודים:

 • www.example.co.il/important-page
 • www.example.co.il/blog/less-important-page

כמובן זה לא תמיד המקרה כי יש הרבה משתנים משפיעים, אבל בהחלט נכון לומר שככל שהעמוד נמצא עמוק יותר בהיררכיה של האתר, כך הוא מקבל פחות ופחות חשיבות וכוח. קרה לי בעבר מקרה ששינוי המיקום של העמוד (יחד עם הפניית 301) העלה את העמוד שניסיתי לקדם בתוך 48 שעות מסוף העמוד השני לאמצע העמוד הראשון.

3. ניתוח היציבות – לעתים “טיפול פלסתר” מידי עשוי להחזיר אתכם למקום ממנו התחלתם, ולכן חשוב לא רק לטפל בבעיה אלא גם לעקוב אחר ההתמדה במיקום החדש. בניתוח יש לעקוב אחר:

3.1. האם אתם שומרים על יציבות במיקום החדש?

3.2. האם אותו עמוד בו טיפלתם גרם לכם לזכות בכניסות משאילתות חדשות?

3.3. האם שיפרתם את משך זמן השהייה הממוצע בעמוד?

3.4. האם יש Bounce Rate גבוה או נמוך לעמוד?

3.5 ולאן הגולשים ממשיכים מאותו עמוד?

 

גילוי נאות: המקרים שתוארו לעיל היו רק לשם המחשה. המקרים בהם נתקלתי במציאות היו באתר אחר לגמרי, וללא ספק בביטויים עם נפחי חיפוש הרבה יותר משמעותיים, מה שהפך את הבעיות לחמורות הרבה יותר.

 

כאן במאמר ניסיתי לתת מענה לבעיה שרבים נתקלים בה – שינויים דרסטיים במיקומים של האתר בגוגל. המטרה שלי הייתה להציג את האסטרטגיה שלי לטיפול בבעיה. אני אשמח אם תוכלו לספר כאן בתגובות מטה, מהן השיטות שלכם לפתור את האתגר של שינוי במיקומים? אודה לכם אם תוכלו לשתף את המאמר ברשתות החברתיות כי אני מאמין שהבעיות שציינתי כאן קורות לכל מי שיש לו אתר ולא מצליח להבין מדוע הוא חווה ירידות או שינויים דרסטיים במיקומים.

 

שיהיה לכם יום עם אחלה מיקומים!

אודות המחבר

SEO Expert at 888 Holdings

עופר לנגר, בוגר תואר שני באוניברסיטת ת"א בפקולטה לתקשורת, כיום משמש בתפקיד SEO Expert בחברת 888 אחזקות, כמי שאמון על אסטרטגיית ה- SEO של הארגון. בעבר היה VP of SEO Services ב- Angora Media Group. במסגרת תפקידו כמנהל תחום קידום אורגני, היה אחראי על קידום תאגידים כמו תנובה, דואר ישראל, תאגיד התקשורת בינת, מיטב דש, אמריקן לייזר, השף הלבן ועוד.