נניח שאתם רוצים לפתוח אתר משלכם: אתר של העסק או החברה שלכם, בלוג אישי, אתר שקשור לתחביב שלכם או כל אתר אחר. אחת ההחלטות הכי חשובות שיהיה עליכם לעשות היא בחירת שם הדומיין של האתר. לשם הדומיין יש משמעות רבה – הן מבחינת הגולשים שמחפשים את האתר וניתן להקל עליהם במציאתו עם שם פשוט ורלוונטי, הן מבחינת קידום האתר בגוגל, והן כחלק ממיתוג האתר.

לנוחיותכם, גיבשנו רשימת כללים שיעזרו לכם בבחירת שם דומיין אופטימלי לאתר שלכם. אנחנו ממליצים לכם לקרוא אותם לפני שאתם מתחילים בתהליך בחירת שם הדומיין.

1. בחרו שם דומיין קצר ופשוט

דמיינו שאתם מספרים לאנשים על האתר שלכם בעל פה. שם הדומיין צריך להיות פשוט מספיק וקצר מספיק כדי שאנשים יזכרו אותו בעל פה לאחר ששמעו אותו. אם תסתכלו על האתרים הגדולים, גוגל (google.com), פייסבוק (facebook.com) או יוטיוב (youtube.com) תוכלו לשים לב שלכולם שמות קצרים ופשוטים במיוחד.

2. בחרו שם שמתאים לנושא בו עוסק האתר

כדי לשדר את המסר הרצוי ולמשוך לאתר את קהל היעד המתאים, מומלץ לבחור בשם שמייצג את העסק, או שקשור לתחום בו עוסק האתר. למשל, בשם של אתר העוסק בצילום כדאי לכלול את המילה photography ובשם של אתר העוסק בעיצוב כדאי לכלול את המילה design.

3. בחרו שם שלא מפר זכויות יוצרים

אם אינכם רוצים להיקלע לתסבוכת משפטית, מומלץ בחום כי לא תשלבו בשם הדומיין שלכם שם של מותג ידוע. נניח, nikeisrael.co.il, או google333.com. אם תעשו זאת אתם עלולים לחטוף תביעה עקב הפרת זכויות יוצרים – וזה לא נעים במיוחד.

4. שקלו היטב באיזו סיומת לבחור

את הסיומת לאתר שלכם (.com, .co.il, org.il וכו’) אתם בוחרים לפי הפרמטרים הבאים: השוק/הקהל אליו פונה האתר (אם הוא פונה לשוק הבינ”ל כדאי לבחור ב-.com, ואם הוא פונה לשוק הישראלי מוטב לבחור ב-co.il); והגורם אותו מייצג האתר (אם האתר מייצג גורם מסחרי, אזי תבחרו ב-.com או ב-.co.il; אם הוא מייצג ארגון, תבחרו ב-.org.il; אם הוא מייצג גוף אקדמי תבחרו ב-.ac.il, וכך הלאה).

5. השתמשו בשירותיה של חברה מוכרת לצורך רישום שם הדומיין

כדי לרשום שם דומיין יש לפנות לרשם דומיינים. כיום יש הרבה חברות בארץ שמציעות שירות כזה, ומומלץ לבחור בחברה אמינה, זולה ומקצועית, רצוי כזאת שקיבלתם עליה המלצות.

6. למדו כיצד לבצע רשומות דומיין

אם תבחרו לנהל את הדומיין בעצמכם, מומלץ שתלמדו ותחקרו את הנושא של ניהול רשומות דומיין. נושאים אותם מומלץ לכם ללמוד הם עדכון רשימת NS, הוספת רשומות (רשומת A, רשומת MX, רשומת C-NAME) ועוד. דבר זה יאפשר לכם לפעול באופן עצמי ולערוך שינויים בדומיין, כגון שינוי הסיומת שלו, שינוי סיסמא, חידוש הדומיין, וכו’. במידה ואתם מעדיפים לא להסתבך תמיד ניתן למצוא חברה המספקת שירותי מחשוב ואינטרנט שיכולה לנהל לכם את הדומיין בשמכם

הנושא של בחירת שם דומיין וניהול דומיין יכול להיראות מעט מורכב בהתחלה, אך תוכלו ללמוד אותו בקלות יחסית עם קצת קריאה ומחקר, למשל, באמצעות מאמרים וסרטונים ברשת שעוסקים בכך.

אודות המחבר

SEO Expert at 888 Holdings

עופר לנגר, בוגר תואר שני באוניברסיטת ת"א בפקולטה לתקשורת, כיום משמש בתפקיד SEO Expert בחברת 888 אחזקות, כמי שאמון על אסטרטגיית ה- SEO של הארגון. בעבר היה VP of SEO Services ב- Angora Media Group. במסגרת תפקידו כמנהל תחום קידום אורגני, היה אחראי על קידום תאגידים כמו תנובה, דואר ישראל, תאגיד התקשורת בינת, מיטב דש, אמריקן לייזר, השף הלבן ועוד.