קידום אתרים, בעיני לפחות, היא אמנות שיווק דיגיטלית הכרוכה ביכולת להתוות דרך המורכבת מסט של פעולות טכניות. או בעברית פשוטה: הפעולות הטכניות שאנשים העוסקים בקידום אתרים מבצעים הן לא אלו שיגרמו לאתר שלהם להיות בתוצאה הראשונה במנוע החיפוש, אלא דווקא החשיבה האסטרטגית היא-היא שתגרום לפעולות הטכניות לייצר תוצאות בשטח. הרבה פעמים אני שומע אנשי SEO אומרים: “איך זה הגיוני שאני מזיע כבר ממיליון פעולות קידום שאני עושה, ועדיין המתחרה שלי עוקף אותי בתוצאות החיפוש?!” בעיני, התשובה היא דיי פשוטה… ברוב המקרים לא כמות הפעולות שתיישמו היא שמשנה אלא האסטרטגיה והתכנון המקדים. במאמר זה אתייחס למושג שנקרא Cross-Platform Analysis ודרכו ננסה לפצח דרך עמוד אחד (עמוד הבית) של אתר ספציפי, איך לבצע אופטימיזציה מושכלת יותר (מאשר אופטימיזציה שמבוססת רק על ניתוח מיקומים).

 

Cross-Platform Analysis

ניתוח חוצה-פלטפורמות, משמעו ניתוח החולץ תובנות מפלטפורמות אנליזה שונות – כל אחת והתובנות שלה – ודרך התהליך הזה אתם תוכלו לייצר אופטימיזציה לעמוד בצורה נכונה יותר. יש הרבה פלטפורמות ניתוח של תנועה, ואני אתייחס במאמר הזה רק לשתיים הפופולאריות ביותר – גוגל אנליטיקס וקונסולת החיפוש. באופן כללי, סוג הניתוח שיוצג כאן במאמר זה פוסע בין 6 שלבים אשר יודגמו על מקרה בוחן אחד. מיד אסביר כל שלב ושלב:

ניתוח חוצה-פלטפורמות

ניתוח חוצה-פלטפורמות

 

1. זיהוי ביטויי ליבה ממחקר מילות המפתח

בהרבה מקרים נתקלתי במקדמי אתרים שמתחילים את העבודה מבחינת טבלת המיקומים: בודקים באיזה ביטוי כדאי להם להשקיע את המאמץ לפי נפחי החיפוש ואז ישר ניגשים למלאכת אופטימיזציית ה- On-Page.

סופלה שוקולד

 

כאן במאמר אתייחס דווקא למקרה בוחן שלא ממוקם בתוצאה הראשונה (לפחות בעת כתיבת שורות אלה), ונראה כיצד ניתן להגיע לתובנות משמעותיות שיסייעו לשיפור המיקומים של אותו אתר בעמוד תוצאות החיפוש.

 

מקרה הבוחן: אינדקס מרצים

במקרה שלנו אתייחס לאתר “המאגר הרב-תחומי הישראלי של מרצים, מנחי סדנאות ויועצים“. מדובר באתר אינדקס של מרצים, מנחי סדנאות ויועצים שהקמתי לפני כמה שנים, וכיום הוא עובר שדרוג ובנייה מחדש תוך יישום המלצות אופטימיזציה שמטרתן לשפר לו את כמות התנועה והמיקומים במנוע החיפוש. במשך הרבה שנים שמר האתר על מיקומים טובים בעמוד הראשון עבור ביטויים מרכזיים בעולם ההרצאות. במאמר זה אתייחס לאופטימיזציית SEO שתיושם על עמוד הבית, בהתייחס ל-3 ביטויים מרכזיים:

ביטויים מרכזיים בעולם ההרצאות

 

 

 

2. Search Console

בשלב זה המטרה שלנו היא להבין מהם העמודים שמביאים לנו הכי הרבה CTR. כלומר, אילו עמודים הביאו לנו הכי הרבה הקלקות מעמוד תוצאות החיפוש. הדו”ח שאליו נתייחס בשלב הזה הוא דו”ח ניתוח החיפושים בפלטפורמת ה- Search Console. לדו”ח זה ניתן לגשת באופן הבא:

דו"ח ניתוח חיפושים

גישה לדו”ח ניתוח חיפושים

 

בדו”ח נרצה לקבל תמונה מקיפה של 90 הימים האחרונים, בחינת העמודים עם ה- CTR הכי גבוה, ופילטור של קילקים, הופעות, שיעור קליקים ומיקום. להלן האפשרויות שתבחרו:

האפשרויות בדו"ח ניתוח החיפושים

נראה מורכב? מיד אסביר.

כאן נוכל לקבל כמה תובנות מאד מעניינות:

  • סה”כ קליקים – ספירת הקליקים בדף תוצאות החיפוש שהביאו את המשתמש לאתר
  • סה”כ הופעות – מספר הקישורים לאתר שלכם שהמשתמש ראה בתוצאות החיפוש, אפילו אם הוא לא גלל והציג את הקישור בדף. עם זאת, אם המשתמש מציג רק את דף מספר 1 והקישור נמצא בדף מספר 2, ההופעה לא נספרת. הספירה נצברת לפי אתר או דף. בדפים שאפשר לגלול ללא הגבלה, כמו דפי חיפוש של תמונות, ייתכן שכדי לכלול את הפריט בספירה, יהיה עליכם לגלול את הדף כדי להציגו.
  • שיעור קליקים (CTR)‏ ממוצע – ספירת הקליקים לחלק למספר ההופעות. אם בשורת נתונים מסוימת אין הופעות, שיעור הקליקים יוצג כמקף (-) מפני ששיעור הקליקים יהיה תוצאה של חלוקה באפס.
  • מיקום מימוצע – המיקום הממוצע של התוצאה העליונה מהאתר. לדוגמה, אם לאתר יש שלוש תוצאות במיקומים 2, 4 ו-6, המיקום ידווח כ-2. אם שאילתה שנייה החזירה תוצאות במיקומים 3, 5 ו-9, המיקום הממוצע יהיה ‎(2 + 3)/2 = 2.5. אם בשורת נתונים מסוימת אין הופעות, המיקום יוצג כמקף (-) מפני שהמיקום לא קיים.

לשם הדיון במקרה הבוחן, אתייחס לתוצאה השלישית של עמוד הבית, אליה ניתן להגיע בלחיצה על ה- >>

דו"ח ניתוח החיפושים, לחיצה על עמוד הבית

 

לאחר כניסה לדו”ח שאמור לספק לכם מידע על העמוד הנבחר, יש לבחור באפשרות “שאילתות” וזאת במטרה להבין אילו שאילתות הגולשים שלכם רשמו בשורת החיפוש של גוגל ובסופו של דבר מצאו את דרכם לאתר שלכם. כאן העסק כבר מתחיל להיות יותר מעניין….

 

3. חיזוק הכוח

ניתוח ביטויים

ניתוח ביטויים

 

כפי שהתרשים למעלה מראה, התחלנו מזיהוי ביטויי הליבה של האתר Just to keep in mind לאילו ביטויים כדאי לנו לשים לב; אחר-כך, עברנו לקונסולת החיפוש וצללנו אל דו”ח ניתוח החיפושים כדי להבין אילו עמודים הכי מושכים את הגולשים מעמוד תוצאות החיפוש. כעת הגענו לשלב בו:

[א] אם העמוד הוא עמוד חזק שעבר אופטימיזציה נכונה אז נרצה בשלב הנוכחי להראות איך אנחנו נאציל מהכוח שלו לעמודים אחרים,

או [ב] כפי שנראה בשלב הבא, נצטרך לעשות לו אופטימיזציה.

אנחנו כרגע מתייחסים לאופציה [א]. כמו שאתם רואים, על הביטוי “מרצים” עמוד הבית הוא עמוד חזק, עם 5.05% שיעור הקלקה. מן הסתם, נרצה להעלות זאת לכמה שיותר אמנם כבר נקודת הפתיחה שלנו היא טובה. מומחי Web Analytics, טוענים שכל דבר מעל 2.5% שיעור הקלקה (CTR) זו כבר התחלה טובה. כלומר, אם אתם יוצאים מתוך נקודת הנחה שעמוד מסוים הוא בעל שיעור הקלקה גבוה, החשיבה שלכם מאותה נקודה ואילך צריכה להיות מופנית לחשיבה כיצד תוכלו לשתף את הכוח של העמוד עם עמודים אחרים באתר, לדוגמה:

  • קישור לתכנים רלוונטיים אחרים (מאמרים קשורים) – אם לעמוד מסוים יש כוח או מיץ קישורים, נרצה לשתף אותו עם מאמרים אחרים שקשורים לאותו נושא
  • קישורים פנימיים מביטויים שונים בתוכן העמוד לעמודים אחרים – אם לעמוד מסוים יש כוח, נרצה לגרום לעמודים אחרים ליהנות ממנו, לאו דווקא אם הם קשורים בקשר ישיר לאותו נושא
  • בחינה מחודשת של הקישורים היוצאים מהעמוד – אם לעמוד מסוים יש כוח, נרצה לוודא שאנחנו לא מבזבזים אותו על קישורים חיצוניים שהם לא-סופר רלוונטיים לגולשים שלנו.

 

4. אופטימיזציה

כמו שניתן לראות בתצלום המסך האחרון, עמוד הבית לא ממש חזק על ביטויים אחרים שהם מאד רלוונטיים, ושדרכם נרצה שגולשים יגיעו לאתר:

ביטויים מחופשים הקשורים לעולם ההרצאות

ביטויים מחופשים הקשורים לעולם ההרצאות

 

הציור השבועי לילד: מבקרים יקרים, עזרו לעופר למצוא איזה ביטוי לקדם…. נכון, “הרצאות”. אמנם שני הביטויים רלוונטיים, אבל יש סדר עדיפויות. כפי שראינו בתצלום המסך בשלב 3, הביטוי הרצאות מוביל גולשים לאתר, אך כאן תדרש אופטימיזציה נוספת על מנת לקדם את האתר על הביטוי הזה. לא אכנס כאן לכל מלאכת האופטימיזציה, כי זו אומנות מורכבת החוצה את גבולות מטרתו של מאמר זה. על אף שכבר בשלב הזה תוכלו להתחיל לבצע אופטימיזציה לעמוד על הביטוי הרלוונטי, לא יהיה נכון אסטרטגית להתחיל בעבודה. כעת נחצה לפלטפורמה של גוגל אנליטיקס על מנת לחלץ עוד מידע על המתרחש בעמוד, וממש אסביר לכם כיצד נכון לבצע ניתוח חוצה-פלטפורמות.

 

5. Google Analytics

בשלב הבא, אנסה להבין מה הן פעולות האופטימיזציה שיש לבצע כדי לטרגט ביטוי מסוים על עמוד מסוים. במקרה הבוחן ננסה להבין איך לעשות אופטימיזציה בעמוד הבית על הביטוי “הרצאות” (1,900 חיפושים חודשיים). את המסע נמשיך בהתבוננות מעמיקה על דו”ח כל הדפים שנמצא כאן:

דו"ח כל הדפים - גוגל אנליטיקס

דו”ח כל הדפים – גוגל אנליטיקס

והנה החלק הכי מעניין – זה הרגע בו כל האסימונים נופלים. מן הראוי לציין שאני בוחן את אותה תקופת זמן של 90 הימים האחרונים, ומנסה לזהות מה בעייתי בתמונה:

חילוץ תובנות מגוגל אנליטיקס

אלו נתוני כל האתר

 

חילוץ תובנות מגוגל אנליטיקס

נתוני עמוד הבית בלבד

בעיה #1: זמן השהייה הממוצע באתר הוא לא מספק בעיני. תחשבו רגע בהיגיון שאנשים שכותבים “הרצאות” בגוגל, לא רק מצפים למצוא רשימה של מרצים, אלא הם מחפשים שמישהו יתן להם לצפות בהרצאות. בעמוד הבית הנוכחי אין לבעיה הזו מענה.

בעיה #2: שיעור היציאה מדף הכניסה הוא משהו היסטרי לגמריי. תחשבו רגע על ה- fllow הלא בריא הזה: 51.02% מהגולשים שנכנסו לעמוד הבית של האתר, עזבו ללא ביצוע שוב אינטאקציה נוספת.

 

6. אופטימיזציה

אם מסכמים את השלב הקודם, ניתן לומר שמי שחיפש את הביטוי “הרצאות” והגיע לעמוד הבית של האתר, לא ימצא 100% למבוקשו – העמוד לא אופטימלי דיו לביטוי. אז אילו פעולות אופטימיזציה ניתן ליישם כדי לפתור את הבעיות: זמן שהייה נמוך ושיעור גבוה מידי של אחוז היציאה מדף הכניסה?

  • Curation – זו אסטרטגייה הלקוחה מעולם ה- “Content Marketing”, שמשמעה תקצור ותיעדוף עבור המשתמשים של התוכן אותו חיפוש. וודאי נתקלתם פעם ב”10 המלונות הכי טובים בישראל”, “20 המסעדות הכי יקרות בארץ”, “15 ההרצאות של השנה” ועוד. זה בדיוק Curation. וככל שהאתר יותר סמכותי בתחומו כך יותר סיכוי שתזמינו בעקבות ההמלצה שלו את השירות. אגב, השאירו את התמימות בצד – לרוב אתרים שממליצים לכם על “10 ה-…” עושים זאת מתוך הסכם אפיליאציה עם האתר שעליו הם ממליצים. יש דרכים קלות ביותר בגוגל אנליטיקס ובגוגל תג מנג’ר שיכולים לעזור לאתר מסוים לדעת כמה לקוחות סגרו עסקה דרך לינק שהוא שלח/המליץ. כל המלצה מתומחרת מראש, הגולשים רק חושבים שיש בידם את “זכות הבחירה”. מכאן, שכדי לתת לגולשים את מה שחיפשו, באתר ProfilU החדש, עליי להציג להם את 10 ההרצאות המומלצות של המרצים באתר כבר בעמוד הבית. אגב, לא אעשה זאת במסגרת אפיליאציה, כי באמת חשוב לי לתת המלצות אמינות לגולשים שלי. (מקור לקריאה נוספת על Curation)
  • תכנים משלימים ועיבוי – אנשים שמגיעים לאתר כי הם מחפשים תכנים הקשורים לביטוי “הרצאות” אלו אנשים הצמאים לידע. אם באתר הישן הגבלתי את כמות התוכן שכל מרצה יכול לספק על עצמו מתוך מחשבה, שלגוף מזמין יש זמן קצוב להקדיש לקריאה על כל מרצה ומרצה, באתר החדש התוכן שכל מרצה יוכל לכתוב על עצמו יהיה ללא הגבלה. כדי להשאיר את הגולשים בעמוד הבית יותר זמן, ארחיב את היריעה, אעבה את התכנים אודות ההרצאות (כן, כבר מעמוד הבית), ובמקום לינק פשוט לבלוג אשאיר מקום של כ- 15% מהשטח של עמוד הבית לתכנים המתחלפים של הבלוג יחד עם תקציריהם. כך גם אאותות לגוגל שיש לי תוכן מתחדש (על מדד ה- Freshness כפקטור המשפיע על מיקומים), וגם אשרת את הגולשים שלי שחיפשו חומר טקסטואלי בנושא של הרצאות.

 

במאמר זה לא יכולתי להקיף את כל סדרת הבדיקות שערכתי בגוגל אנליטיקס, כי זה ללא ספק היה יכול להקיף הרצאה שלמה (או מאמר שלם) על הרזולוציות המדהימות שניתן להגיע עם אנליטיקס. יחד עם זאת, התמקדתי באספקטים מרכזיים המאפשרים לי להמחיש לכם את הנושא של קידום אתרים ע”י Cross-Platform Analysis דרך מקרה בוחן ספציפי.

 

אם העשרתי את הידע שלכם בנושא, אשמח שתשתפו את המאמר הזה כדי שאולי הוא יעזור גם לחבריכם.

אז איך אתם עורכים אופטימיזציה? כתבו בתגובות מטה, ותרמו מהידע שלכם בנושא.

אודות המחבר

SEO Expert at 888 Holdings

עופר לנגר, בוגר תואר שני באוניברסיטת ת"א בפקולטה לתקשורת, כיום משמש בתפקיד SEO Expert בחברת 888 אחזקות, כמי שאמון על אסטרטגיית ה- SEO של הארגון. בעבר היה VP of SEO Services ב- Angora Media Group. במסגרת תפקידו כמנהל תחום קידום אורגני, היה אחראי על קידום תאגידים כמו תנובה, דואר ישראל, תאגיד התקשורת בינת, מיטב דש, אמריקן לייזר, השף הלבן ועוד.